جادوگر ,دوروتی ,تلقین ,اسکار ,فرانک ,اسکار بهترین ,جادوگر بدجنس ,نیکوکار شمال ,جادوگر نیکوکار ,ویکتور فلمینگ

جادوگر شهر از

منبع: ویکی‌پدیا، دانشنامه آزاد و....

The Wizard of Oz

کارگردان ویکتور فلمینگ

نویسنده  ال. فرانک باوم

برنده اسکار: بهترین موسیقی فیلم برای هربرت استاتهارت، اسکار بهترین ترانه بخاطر ترانه "بر فراز رنگین کمان"

نامزد اسکار: بهترین فیلم، بهترین کارگردانی هنری، بهترین فیلمبرداری رنگی، بهترین جلوه های ویژه

بازیگران  جودی گارلند-فرانک مورگان-ری بولگر-برت لار-جک هالی-کلارا بلندیک

۱۰۱ دقیقه-ایالات متحده آمریکا2013

جادوگر شهر از، فیلمی است به کارگردانی ویکتور فلمینگ که بر اساس رمانی برای کودکان نوشته ال. فرانک باوم آمریکائی به نام جادوگر بی‌نظیر شهر آز ساخته شده است.

خلاصه فیلم:

دوروتی دخترک کوچکی است که همراه سگش در کانزاس زندگی می‌کند. روزی گردبادی می‌آید و دوروتی و سگش و خانه‌اش را با خود به آسمان می‌برد و در سرزمین آز پایین می‌آورد. در آز همه چیز زیبا و غریب است، با این حال دوروتی می‌خواهد هر جور شده به خانه‌اش برگردد. دوروتی تصمیم می‌گیرد تا به شهر آز برود تا از جادوگرانی که در آن شهر زندگی می‌کنند برای بازگشت به خانه کمک بگیرد. سرِ راهش به مترسکی که مغز ندارد، آدم آهنی‌ای که قلب ندارد و شیر بزدلی که شجاعتش را از دست داده‌ است بر می‌خورد. آن‌ها همه امیدوارند که جادوگر نیکوکار شمال در آز کمک‌شان کند، اما جادوگر بدجنس غرب مشکلاتی را سر راه آن‌ها و جادوگر نیکوکار شمال به وجود می‌آورد. در نهایت دوروتی با ریختن یک سطل آب روی جادوگر بدجنس غرب موجب نابودی او می‌شود و جادوگر شهر آز نیز به عنوان جایزه آرزوی او و دوستانش را برآورده می‌کند.

نتیجه گیری خودم:

محمدامین مروتی

این قصه را در کودکی شنیده بودم اما به نکته اصلی داستان که جادوی تلقین است پی نبرده بودم.در پایان داستان معلوم می شود که مترسک از اول مغز داشته، چنانچه شیر، شجاعت و آدم آهنی هم قلب داشته ولی در اثر تلقینات اطرافیان نادان، ترسو و آهنی شده اند. جادوگر خوب با دادن مدال دانایی و شجاعت و مهربانی آنان را  معالجه می کند. اما سوالی که به شخصه برایم پیش می آید این است که آیا خود این مدال دادن ها نیز آن سوی تلقین ضعف نیست؟ و آیا فطرت اصلی این موجودات بدون تلقین قدرت و ضعف کار خودش را بهتر انجام نمی دهد؟

در واقع جادویی به معنای داستانی اش در کار نیست. کما اینکه وقتی در پایان پرده اطاق جادوگر خوب به وسیله سگ دروتی بر می افتد، انسانی را در پس پرده می بینیم که نمایش جادوگری می دهد.

منبع اصلی مطلب : من فکر می کنم
برچسب ها : جادوگر ,دوروتی ,تلقین ,اسکار ,فرانک ,اسکار بهترین ,جادوگر بدجنس ,نیکوکار شمال ,جادوگر نیکوکار ,ویکتور فلمینگ
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : پیشنهاد فیلم34